23 aastat kogemust, üle 160 ehitatud palkmaja
Meistri poolt valitud palgimaterjal
Eesti Puitmajaliit 12 aastat kuulumist Eesti Puitmajaliitu
Aasta tehasemaja 2015: Parim Käsitööpalkmaja

Palksauna planeerimine (7 valikut, mis sul teha tuleb)

Algatuseks on meil sulle üks hea uudis. Kõige tähtsam valik – see, et sinu sooviks on justnimelt palksaun – on juba tehtud. Lubame, et selleks ajaks, kui sa selle artikliga ühele poole saad, on su ka kõik ülejäänud valikud tehtud. Need on vaja ainult kirja panna.

Kui sauna tellimiseks läheb ja sa oled mõnes asjas veel kahevahel, siis seletavad meie eksperdid sulle hea meelega iga otsuse plusse ja miinuseid. Kõige tähtsam on, et saun vastaks lõpuks täielikult sinu soovidele ja vajadustele.

Palksauna 3d vaade

Palksauna joonis

Palksaun ruumide paigutus

Aga hakkame peale, muidu jahtub saun veel ära! (Kui me võime endale sellise väikse nalja lubada.)

1. Traditsiooniline või nüüdisaegne palksaun?

Esimene valik, mis sul teha tuleb, on täiesti põhimõtteline. Mõtle, kas sa soovid nüüdisaegset sauna, kus vesi tuleb kraanist, või traditsioonilist, kus pead ämbritega vee sauna tassima.

Ütleme kohe, et mõlemal on oma plussid ja miinused – küsimus on lihtsalt maitses. Kas sa oled pigem inimene, kelle jaoks on saunatraditsioonid ja -rituaalid pühad, või tahad ilma suurema vaeva ja mässamiseta lihtsalt ihu kuumaks kütta? Vähema vaeva eest tuleb aga pisut rohkem maksta (nagu ikka elus) ja selline palksaun maksab pisut rohkem.

Põhjus on lihtne. Kui soovid, et su saunas tuleks kraanist soe ja külm vesi, on sul vaja mõelda sellele, kust vesi tuleb, kus see soojendatakse ja kuhu see pärast läheb. Aga see ei ole veel kõik. Kuna tegemist on torustikuga, pead hoolitsema ka selle eest, et saunas oleks aastaringselt plusstemperatuur.

Sinu valikud:

  • traditsiooniline ämbriga vee tassimine;
  • torud ja soe vesi ning kõik mugavused, mis sellega kaasnevad.

Palksaun paiksepaistes
Palksauna ehitus katuse paigaldus Palksauna ehitus platsil

2. Millist kerist sa palksauna soovid?

Selle küsimuse sisu on tegelikult hoopis see, et kuhu suits peaks sinu arvates minema. Kas otse korstnasse või läbib see kõigepealt leiliruumi ja väljub hoopis sealse ava kaudu? Kui oled suitsusauna fänn, siis pole küsimustki, millise palksauna ehitus sul ees seisab, eks ole?

Kui sulle suitsusaun ei istu, on sul üks lisavalik. Kas soovid sellist kerist, mille puhul tuli läbib kerisekive? Sel juhul läheb sauna kütmisele rohkem aega, sest kivide mass on suurem. Plussiks on see, et kütad näiteks neli tundi ja naudid hiljem ilma puid alla loopimata samuti neli tundi saunamõnusid.

Selle kerisetüübi puhul on nii, et leiliruum peab olema kõrgem ja suurem kui muidu, sest niisugune ahi vajab kõrgemat ruumi. Ka lava peab kõrgemal olema, et leilitajad ikka kuumast osa saaksid.

Tänapäeval on kõige levinum kerisetüüp aga selline, kus kivimass, mis on küttekeha ümber, soojeneb läbi keriseahju kesta. Kive on vähem, need lähevad kiiremini soojaks, aga saunas käies tuleb pidevalt tuld all hoida, muidu see jahtub.

Sinu valikud:

  • korstnaga keris:
    1. suurema kivimassiga ahju tüüp – võtab aega, aga leil saab pikk,
    2. väiksem kivimass – kiirem ja lühem leil;
  • suitsusaun.

Palksaun Soomes tiigi kaldal Palksaun metsa ja tiigiga

 

3. Kuidas sa vee soojaks saad?

Kolmas valik enne palksauna tellimist käib jälle vee kohta: nimelt tuleb otsustada, kuidas sa selle soojaks saad. Kui sa esimeses punktis valisid n-ö kuiva lahenduse ja hakkad ämbritega vett tassima, siis võid selle punkti vahele jätta – sinu saunavesi soojeneb ahju külge ehitatud paagis või pajas.

Kui sa vead aga oma palksauna toru, siis on kõige esimene variant see, et soe vesi tuleb mööda trassi ja saunas pole vaja muud teha kui kraan lahti keerata. Teine variant on lokaalne boiler ning kolmas päikesekollektorid.

Me ei soovita leiliruumi kinnist boilerit, mille torud läbivad saunaahju. Põhjus on lihtne – sina võid ju teada, kui kaua tuleb kütta, et vesi soojaks läheks, aga sõber, kes sinu saunas hagu alla ajab, ei tea seda. Kui boileris vesi aurustub ja rõhku välja laskev ventiil ei peaks töötama, ongi jama majas.

Sinu valikud:

  • soe vesi tuleb otse trassist,
  • päikesekollektor,
  • lokaalne boiler.

4. Kuhu vesi läheb?

Vanakooli sauna sobib paks laudpõrand – vesi läheb laudade all oleva renni kaudu pinnasesse. Vastavalt pinnasele tuleb valida äravoolu kaugus. Näiteks kruusane pinnas laseb vett paremini läbi ja äravoolu pole vaja nii kaugele viia kui savise pinna puhul.

Vee äravoolust sõltub ka vundamenditüüp. Kui tegemist on suitsusaunaga, pole vaja kapitaalset vundamenti. Piisab kandvatest kividest või postidest, aga sellisel juhul on põrand ka soojustamata. Sellest hoolimata võime kinnitada, et talvel varbad ei külmeta, oleme selle järele proovinud.

Teised saunatüübid eeldavad vundamenti, millest sõltub suuresti ka palkmaja hind. Ilma on soodsam. Nagu ikka. Millist vundamenditüüpi sinu palksaun täpsemalt vajab, sõltub pinnasest, aga seda saame vaadata juba siis, kui projekteerija tööle hakkab.

Sinu valikud:

  • vesi voolab läbi laudpõranda pinnasesse;
  • saunal on korralik vundament ja kanalisatsioon.

Palksaun valmis lumega

Palksauna planeerimine ja ehitamine

 

5. Sisevooder palksaunas – jah või ei?

Vaatame üle, millega sul ühel või teisel puhul arvestada tuleb.

Palksein on küll väga ilus, aga siin on mõned agad.

  • Palk praguneb leiliruumis rohkem, kui me sooviksime. Seda põhjustab suur temperatuuri erinevus väljas ja sees.
  • Kui kütad sauna harva, läheb selle soojaks saamise peale kõvasti aega ja puid. Põhjuseks palkide suur soojamahutavus.
  • Okaspuu ajab vaiku välja, nii et selga vastu seina nõjatades pead arvestama, et võid selle külge kinni jääda.

Kui sul ei läinud sellest hoolimata vooderdamata seina isu üle, siis soovitame välisseina osa teha paksemast palgist, mis annab suurema soojapidavuse. Vaheseinad võiksid olla kivist ning pesemiskoht peaks asuma kiviseina juures, sest nii märguvad palgid vähem.

Kui otsustad sisevoodri kasuks, on muidugi ilusad palgid peidus, mis on selle lahenduse ainus miinus. Plusside poole pealt annab aga sisevooder võimaluse paigaldada lisasoojustus ning palgi kaitseks aurutõke. Viimane aitab vältida ka soojalekkeid.

Sisevooder leili- ja pesuruumis loob võimalused headeks lahendusteks seina ja põranda liite tegemisel. Põrandale saab hüdroisolatsioonist tekitada n-ö vanni, mis ulatub osaliselt seintele. Isolatsiooni saab voodri taha peita. Ja üldse – vooder on ka väga ilus.

Sinu valikud:

  • palgid on näha, aga pead arvestama kaasnevate kitsaskohtadega;
  • palgid on voodri all peidus, andes võimalusi paremateks tehnilisteks lahendusteks.

Palksauna ehitamine jarve kaldal
Palksauna planeerimine

 

6. Millised soovid sul veel on peale korraliku leili?

Sul on vaja läbi mõelda oma eluviis. Kas oled pigem kiire ja üksi saunataja või meeldib sulle võõrustada suuremat seltskonda ja pikalt saunas käia. Sellest sõltub, kui suur peaks olema sauna eesruum, kas sinna oleks vaja näiteks kaminat jne.

Või ehk on sul plaanis saunamajja ka külalisi majutada? Kui ehitad näiteks palksauna teisele korrusele magamiskohad, pead arvestama, et suvel on seal pikalt palav ja peab mõtlema sauna jahutamise võimalustele (näiteks aken leiliruumi). Talvel oleks üles vaja aga lisasoojust, mille saab lahendada näiteks luugiga. Küll me selle välja mõtleme!

Sinu valikud:

  • kõige tähtsam on saun, muu pole oluline;
  • saunamajas võiks ka külalisi võõrustada ja majutada.

Palksaun eest vaatest

Palksaun ruberoid katusega

palksaun seestvaates kooginurgaga

 

7. Kas saunale tuleb terrass?

No siin pole tegelikult vaja pikalt mõelda. Kui sul on juba plaanis selline kena saunake endale osta, siis palksauna ehitus võiks ühtlasi tähendada ka mõnusa lisaruumi ja istumiskoha loomist. Soovitame terrassi ehitada õhtupäikese poole, sest saunas käiakse ju ikka tavaliselt õhtuti. Pole midagi mõnusamat kui suveõhtul pärast leili saunaterrassil istuda ja … ee.. mahla juua.

Palksaun terrassiga

Terrass võiks olla katusega kaetud, nii saad väga soodsalt ühe lisaruumi, mille võib soovi korral veel kergseintega tuulekindlaks muuta. Palksauna hind sellest väga ei muutu.

Valikud tehtud?

Väga hea, nii me arvasimegi. Võta palksauna tellimiseks ühendust ja teeme selle koos valmis.

Loe, kuidas tellimine ja protsess käib

Loe teisi kasulikke artikleid

Soovid kiiret vastust oma küsimustele?

Margus Soidla
Anna meile teada ja aitame su
küsimustele vastused leida.
Sinu e-kirjale vastab

Margus Soidla

Võid meile ka helistada+372 511 6172
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Võta meie eksperdiga ühendust Top