23 aastat kogemust, üle 160 ehitatud palkmaja
Meistri poolt valitud palgimaterjal
Eesti Puitmajaliit 12 aastat kuulumist Eesti Puitmajaliitu
Aasta tehasemaja 2015: Parim Käsitööpalkmaja

Levinud vead palkmaja tellimisel, mida sina saad vältida

Oleme palkmajade valdkonnas tegutsenud alates 1994.

See on piisavalt pikk aeg, et näha ja kogeda tüüpilisi palkmaja tellimise ning ehitamise käigus tehtavaid eksisamme. Algusaegadel ei osanud ka meie ise kõiki nüansse täpselt ette näha. Oleme aga alati enda tehtud vigu tunnistanud, need parandanud ning õppetunnid enda ja teiste tarbeks meelde jätnud.

Anname sulle ülevaate olulisematest asjadest, millesse võiksid enne palkmaja tellimist süveneda. Selliste suurte projektide puhul kehtib ju alati eesti vanasõna „Üheksa korda mõõda ja üks kord lõika“.

Kui soovid mõne asja telefonis läbi rääkida või e-posti teel täpsustada, võta meiega julgelt ühendust.

1. Maja eelarve pole selge

Selle vea tegemist on kõige rohkem näinud maja viimistlustööde ja möbleerimisega tegelevad inimesed.

Tellija ei oska sageli arvestada kogu projekti maksumusega ning tal ei ole oma rahalistest võimalustest täpset ülevaadet. See viib tihti olukorrani, kus raisatakse enda aega 200-ruutmeetrise maja tellimisele, kuigi raha võimaldaks ehitada 100-ruutmeetrise maja.

Seepärast analüüsi põhjalikult enda võimalusi ja jäta puhver ka ettenägematuteks kuludeks. Siis ei teki ei sinul ega palkmajafirmal töö käigus üllatusi.

2. Kavandamisse ei kaasata asjatundjat

Kui oled oma rahalised võimalused väga hoolikalt läbi kaalunud, siis on esimene samm juba tehtud. Järgmine oluline ülesanne on koostada visand ja projekt, et oma soovid selgeks mõelda.

Sageli kasutatakse kogemusteta arhitekti või ei kasutata arhitekti üldse. Paraku mõjutavad maja hinda oluliselt seinte pikkused, seinte ristumiste arv, süvendite arv jm, mida tellija või palkmajadega vähe kokku puutunud arhitekt ei oska arvesse võtta.

Palkmaja projekteerides tuleb arvestada veel üsna mitme eripäraga, näiteks palkseinte vajumisega. Selline teadmatus võib hiljem valusalt kätte maksta.

Visandamise käigus tuleks läbi mõelda kõik inimeste liikumisteed ja kohad, kus nad viibivad. Vastasel juhul võid avastada, et köögi aken on näiteks liiga madalal ja kapid ei mahu sinna alla ära. Või et elutoas on aken liiga kõrgel ja istujad ei saagi ilusat vaadet nautida.

Kui maja palkseinad on juba valmis, siis on nende detailidega tegelemine palju tülikam ja kulukam kui kavandamise faasis.

Seepärast kaasa oma tegemistesse võimalikult vara mõni kogenud palkmajaarhitekt, kes oskab nendes küsimustes nõu anda ja hoolitseb selle eest, et saaksid oma rahaliste võimaluste piires parima lahenduse.

3. Hinnapakkumisse ei süveneta

Väga paljudes valdkondades, kus küsitakse tootjalt hinnapakkumist, tellija ei oska või ei jõua pöörata tähelepanu pakkumiste komplektsusele ning materjalide kvaliteedile. Seepärast teeb ta oma otsuse ainult hinna järgi.

Esialgu soodsamana tundunud variant võib aga hiljem osutuda oluliselt kallimaks, sest kokku hoitakse valest kohast.

Hinnale avaldavad alati mõju valitud materjalid (looduslikud vs mineraalsed), viimistlusaste, akende ja uste kvaliteet, katusematerjal jm.

Anna meile oma soovidest ja eesmärkidest julgelt teada.

______

Uutele lugejatele… Kas oled sirvinud Sulle kokku pandud e-raamatut “Sinu unistuste palkmaja 7 sammuga“?

Seletame seal põhjalikult lahti kõik palkmaja ehitamise etapid, et saaksid teada, mida ja miks on oluline jälgida ning vältida oma palkmaja ehitamise eelarve lõhki minemist.

Kliki siia ja loe lähemalt!

______

Kui artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”! Aitäh tagasiside eest!

Soovid kiiret vastust oma küsimustele?

Margus Soidla
Anna meile teada ja aitame su
küsimustele vastused leida.
Sinu e-kirjale vastab

Margus Soidla

Võid meile ka helistada+372 511 6172
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Võta meie eksperdiga ühendust Top