Küllap nõustud, et palkmaja ehitamine on korralik ettevõtmine. Siin on mängus suured rahad ja veel suuremad unistused.
Selleks et saaksid oma raha eest tõepoolest kõige parema lahenduse, jagame sulle hinnaküsimiseks vajalikku taustteavet. Mida rohkem tead ja mida täpsemalt küsida oskad, seda kiiremini õige tootja ning lahenduse leiad.
Järgides siinses kuues punktis jagatud näpunäiteid, saad oma otsusega rahul olla ka aastakümnete pärast.
Kui sul tekib mõne punkti kohta küsimusi, siis võta meiega julgelt ühendust. Meil on üle 21 aasta kogemust, seepärast oskame kaasa rääkida igal palkmajaehituse teemal.
1. Pööra tähelepanu ehitusmaterjalide hinnale ja kvaliteedile
Hinnapakkumine peab sulle andma selge ülevaate kõikidest ehitusmaterjalidest, mida palkmaja puhul kasutatakse. Eri materjalide kvaliteet ja hind kõiguvad üsna märgatavalt.
Valides prioriteediks näiteks ökoloogilisuse, veendu kindlasti ka iga komponendi materjalide loodussäästlikkuses.
Näiteks selleks, et võita juurde ruumi ja vähendada eelarvet, valmistatakse palkmaja vaheseinu tihti puitkarkassist. Selle kattematerjalina saab kasutada nii kipsplaati kui ka ökoloogilist Fermacelli plaati.
Hinnaklassilt ei ole need kaks aga kaugeltki võrdsed.
2. Uuri, palkmaja hinnapakkumine sisaldab transporti ja ehitust
Vaata, kas hinnapakkumises on eraldi kirjas ehitusmaterjalide transport.
Kui seda maksumust ei ole esitatud, siis üldjuhul lisandub lõpphinnale kaks kuni kolm tuhat eurot.
Pakutud hinnale võib lisanduda ka töömeeste majutuse ja kraana maksumus, kui seda ei ole hinnapakkumises täpsustatud. Enamasti kasvavad kulud siis veel kolm kuni neli tuhat eurot.
Uuri, kas kirjeldatud tööd sisaldavad materjalide paigaldust.
Kui soovid paigaldustöid teha ise, siis vaata, kas pakkumises märgitud materjalid tähendavad valmiselemente või üksnes materjale.
3. Selgita välja pakutava maja komplektsus
Kõige rohkem tellija ja tootja vahelisi möödarääkimisi tekitab palkmaja komplektsus ehk see, millise ehitusfaasini tootja maja ehitab.
Kõige tuntumad lahendused on „karp kinni, väljast valmis“ ning „võtmed kätte“, kuid tegelikult võivad tellija ja tootja kokku leppida täpselt nii mitu ehitusfaasi, nagu nad soovivad.
Probleeme ei teki palgist välisseintega, vaid just muude, detailirohkete konstruktsioonidega, nagu katused, vahelaed ja vaheseinad.
Näiteks võib palkmaja tootja teha vahelae kohta esialgse hinnapakkumise, mis sisaldab ainult vahelae talasid. Tellija aga eeldab, et saab vahelae koos kõikide kihtidega: vahelae talad, põrandaplaat, soojustus, aurutõkkepaber, tuulutusliist, laudis ja võib-olla isegi värv.
Sellisel juhul erineb tellija soovitud vahelae elemendi maksumus tootja pakutust ligikaudu kolm korda.
4. Tee põhjalik taustauuring
Materjalid ja komplektsus on objektiivsed ning selgelt eristatavad asjaolud, mis tekitavad probleeme pigem siis, kui need ei ole korralikult läbi räägitud.
Kuid on veel ka subjektiivne asjaolu, mis hinnapakkumised erinevaks teeb. Tegu on tootja ehituskvaliteediga – seda ei saa pakkumisest välja lugeda.
Niisiis tuleb sul teha iseseisvat tööd ja uurida tootja tausta.
Võimaluse korral küsi tagasisidet tootja eelmistelt tellijatelt. Lisaks uuri kindlasti, kas ettevõttel on võlgnevusi ja kas ta tasub tööjõumakse.
Säärast taustauuringut tuleb teha juba sellepärast, et mitte ilma jääda oma ettemaksest.
5. Palu maksegraafiku kohta selgitust
Kui tootja küsib sinult maja valmistamisel ettemakset, siis peab ta suutma selgitada, milleks seda summat vaja läheb.
Võiksid olla ettevaatlik näiteks juhul, kui ettemakset küsitakse täiesti alguses ja järgmine makse peaks toimuma alles siis, kui maja on valmis.
6. Küsi hinnapakkumist osade kaupa
Selleks et võiksid eri tootjate hinnapakkumisi paremini võrrelda, küsi neilt hinda etapi kaupa.
- Näiteks esimeses etapis küsi ainult välisseinte ja ilma soojustuseta katusekonstruktsiooni maksumust
- Järgmisena uuri katusekatte, akende ja välisuste hinda
- Alles kolmandas etapis võta pakkumine sisetööde kohta
Palkmaja hinnapakkumine peab olema mahukas ja üksikasjalik: tootjale ning tellijale üheselt arusaadav pakkumine ei mahu kahele-kolmele leheküljele.
Ainuüksi akende spetsifikatsioonis on palju võimalusi. Aknad võivad olla avatavad või kinnised ning nad erinevad ka näiteks kihtide, värvi ja tüübi poolest.
Veel rohkem detaile ja võimalusi on viimistluse valikul.
Tellijana tahad muidugi lõpliku ehituseelarve jaoks võtmed-kätte-hinda, aga viimistluse peale saab kulutada nii palju raha, kui tellijal on.
Seega ei soovita me ehituse algstaadiumis viimistlusele väga keskenduda: viimistlusele tehtud lisainvesteeringud viletsat põhikonstruktsiooni ei kata ning selle hilisem remont võib osutuda väga kulukaks või hoopis võimatuks.
______
Uutele lugejatele… Kas oled sirvinud Sulle kokku pandud e-raamatut “Sinu unistuste palkmaja 7 sammuga“?
Seletame seal põhjalikult lahti kõik palkmaja ehitamise etapid, et saaksid teada, mida ja miks on oluline jälgida ning vältida oma palkmaja ehitamise eelarve lõhki minemist.
______
Kui artikkel oli Sulle kasulik, siis kliki “Meeldib” ja kui võiks ka sinu sõpradele huvitav olla, siis kliki “Jaga”! Aitäh tagasiside eest!